Ürünlere Git

Isı yalıtım değeri çok yüksektir. Bakım maliyeti çok azdır. 

Son zamanlarda özellikle Avrupa ve Amerika’da bir çok okulda, alışveriş merkezinde, fuar alanlarında, ahırlarda, pazar yerlerinde ve inşaatta ahşap malzeme kullanımı yapılmakta ve giderek artmaktadır. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir malzeme olarak ahşap inşaat sektörü için ilginç ve çok avantajlı fırsatlar doğurmaktadır.

Ahşap bir yapıda yaşamanın, insan sağlığı ve refahı için çok sayıda faydası vardır. Ahşap evlerin ve yapıların mutlu sakinleri vardır.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulan birçok detay olmasına rağmen, şimdiye kadar yapılan çalışmalar, ahşap malzemelerin nem ve akustiği dengeleyerek hoş bir yaşam ortamı oluşturduğu ve diğer faydalarının yanı sıra stres düzeylerinin azalmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Ahşap, çevre koşullarına ve sıcaklığa bağlı olarak  nemi emebilir. Bu özelliğinden dolayı iç mekanlarda ahşap kullanılmışsa bu mekanların iklimide iyileşir.

Farklı ağaç türlerine ait çalışmalar, yumuşak ağaçlardan olan Çam türleri,  nemin emilmesi ve bırakılmasında en iyi özellikte olduğunu göstermiştir. 

Turkuaz Park | Ahşap Yapı
Ahşapla Gelen Sağlık
Turkuaz Park | Ahşap Yapı

Yapılan bilimsel araştırmalar, çam türleri içinde bulunan terebentin’in günümüz şehir insanın en büyük dertlerinde birisi olan alerjik (immünolojik) hastalıklara karşı önleyici bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Çam türleri, inşaat ve yaşam açısından başkaca ilginç özelliklere de sahiptir. Bu tür ağaçların  bünyesinde bulunan yağlar ve bileşikler, bakteriler tarafından serbest bırakılan ve havaya karışan zehirli bileşiklerin oluşumunu azaltan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Çam türleri içinde, uzun boylu yağlar ve diğer uçucu organik bileşikler de fayda sağlamaktadır.

Turkuaz Park | Ahşap Yapı
Turkuaz Park | Ahşap Yapı

Stres Azaltma

  • Avusturya’da yapılan araştırmalarda ahşap binalardaki okul çocuklarının daha az stres, daha az çatışma ve daha iyi konsantre oldukları gözlemlenmiştir.
  • Ahşap iç mekanlar hoş bir akustik ortam oluşturur. Sesler, diğer malzemelerle tasarlanan iç mekanlardan ‘’daha yumuşak’’ olarak tanımlanabilir.
  • Ahşap iç mekanlarda kan basıncı ve nabız üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
  • Turkuaz olarak, yeşilin ve ahşabın olduğu projelerde, siz değerli müşterilerimize çözüm ortağı olmaktan ve hizmet vermekten her zaman memnuniyet duyacağız. 
  • Ahşap malzeme lamine edilirken 4 cm yi geçmeyen lameller kullanılmaktayız. Lamine işlemi, özel koşullar ve makinalar kullanarak Poliüretan ya da Melamin tutkal kullanarak yapılmaktadır.
  • Lamine işlemine tabi tutulan ahşapları makine ile fıngerjont ( dişli birleştirme minimum 17 mm ) yöntemi kullanarak birbirine kenetliyoruz.
  • Ahşap malzeme, işlendikten sonra emprenye işlemine tabi tutulmaktadır. Emprenye kazanlarında vakum basınç yöntemiyle ya da lamine olan malzemelerde flow-coating yöntemiyle yapılmaktadır. Emprenye işlemi sonucunda ahşap, yapılan emprenye türüne göre yeşil, kahverengi ya da renksiz (şeffaf) olarak yapılmaktadır.
  • Emprenye işlemi genellikle yumuşak ağaç türlerine uygulanan bir işlemdir. En iyi emprenye olma özelliği olan ibreli ağaç türü ise çam türleridir. Emprenye ahşabın mantar ve böceğe karşı dayanımını artırmaktadır. 
  • Uzman ekibimizce milimetre hassasiyeti ile çizilen projeleri yine milimetre hassasiyeti ile çalışan son teknoloji ürünü CNC makinaları kullanarak işliyoruz. 
  • Her aşamasında son teknolojinin kullanıldığı fabrikamızdan çıkan ürünleri müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.