Turkuaz Park | Bulgaristan Bonsai
Turkuaz Park | Bulgaristan Bonsai

Bulgaristan Bonsai

BONSAI OYUN AĞACI / ATTRACTION STAR AWARDS 2020 EN BAŞARILI YURTDIŞI UYGULAMA ÖDÜLÜ

KONSEPT: 

Oyun, eğlence ve güvenliğin yanında bir çocuk için çok daha fazlasıdır. Biz çocukların gerçek oyun ihtiyacını karşılamak ve oynayarak bilgilenmelerini amaçlıyoruz. Farklı oyun alanları ve modülleri çocukların dikkat ve becerilerinin gelişmesinde büyük bir öneme sahiptir.

Doğadan yola çıkarak tasarlanmış bu oyun kulesi çocuklara heyecan ve yenilik sağlayarak farklı tecrübeler kazanmalarına yardımcı oluyor . Alışılmış olanın dışında yapılan oyun alanları çocuklara daha farklı motor becerileri kazandırarak gelişimlerine katkı sağlıyor. Aynı zamanda bonsai oyun kulesi  sadece çocuklara hizmet etmiyor , yetişkinlere de hitap ediyor. 

Doğanın sunduğu bu ilham verici fikir, tırmanmak ve oynamak için bir yapı oluşturmamızı sağladı. Alışveriş merkezinin içinde olması ise yanında bir sürü etkeni getirdi; çocukları eğlendirmek, görsel ve çarpıcı bir etki yaratmak, hem çocuklar hem ebeveynler için ortak bir rekreasyon alanı oluşturmak.

TASARIM:

Bonsai oyun kulesi yüksekliği yaklaşık 13 m olarak Varna Delta AVM’ de iç mekan kullanımına uygun bir şekilde üretilmiştir , paslanmaz kaydıraklar için iki farklı – 4,5 m ve 6,40 m – oyun evi platformu oluşturduk , oluşturduğumuz konsepti desteklemek adına ağaç üzerinde yaprak gruplarına benzeyen dekoratif platformlar bulunmakta, platformlara doğal görüntü vermek için yatay yapraklarla kapladık.  Tüm platformların zemini EPDM karo veya suni çim tavanları ise ahşap malzeme ile kaplıdır. -Bu platformları birbirine bağlamak için tırmanma elemanları ve bazı platformlarda yatay ağlar ile birlikte paslanmaz çelik çit bulunmaktadır. Oyun kulesi tepesinde yapay yapraklarla kaplı çelik yapı gölgelik bulunmaktadır – 

Tüm oyun alanı EN1176 standartlarına göre tasarlandı ve çizildi.