ATRAX 2022
26.01.2023
  • URL Kopyalandı

Macera Kompleksi / ÜRDÜN

Atrax 2022 ödülleri tarafından En Başarılı Yurt Dışı Uygulama Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Macera kompleksi; Ürdün Akabe’ de yer almaktadır. Marina köyü olarak uluslararası bir yaşam tesisi içerinde konumlandırılacağından; her yaş grubuna hitap eden bir uygulama tasarlanmıştır.

Aynı kompleks içerisinde gelen taleplere uygun olarak; yüksek halatlı parkurlar, tırmanma duvar, paslanmaz kaydırak, zipline, dev salıncak, manzara seyir terası gibi fonksiyonel işlevlere yer verilmiştir.

Bulunduğu konum itibariyle sürdürülebilirliği için kullanılacak malzemeler de iklim koşullarına uygun olarak seçilmiştir.

Konumu itibariyle baraj çevresinde yer alan tesiste, zipline gibi bu avantajı kullanarak ziyaretçilere hem eğlence, hem de seyir zevki sunulmuştur.

Multidisipliner bir çalışma yürütüldükten sonra seçilen malzeme özelliklerine uygun olarak, projelendirme yapılmış olup, uygulama zemini de göz önüne alınarak proje için statik rapor alınmıştır.

Uluslararası standartlara uygun olarak tüm kompleks detaylandırılmıştır.

16 m çapında, 2 adet 15 metre yükseklikte  -3 seviyeli, altıgen formda birleşik- kuleler, bir tırmanma duvarı (12 metre yükseklik), bir paslanmaz kaydırak  (15 metre yükseklik) içermektedir.

64 adet halat parkuru bulunmaktadır. Kulenin diğer tarafında; kulenin tepesinden su kanalına geçiş

Ve ana karaya dönüş için her biri 125 metre uzunluğunda bir zipline -2 rota- ve 12 metre yüksekliğinde dev bir salıncak yer almaktadır.

2020 yılından bu yana dünyanın her yerinden ziyaretçiyi ağırlayan ayla macera kompleksi, gece- gündüz kullanılarak sosyal tesisin odak noktası haline gelmiştir, kimlik kazandırmıştır.

 

Aşağıdaki linkten detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

AYLA ÜRDÜN MACERA KOMPLEKS